117. pionýrská skupina Kalich

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
Home

Kronika dětí z tábora

Tisk

3.7. Lucka
Náš druhý táborový den započal po propršené noci narušené Šamanovým viděním. A když už jsme u toho šamana, asi bych vám to měla nějak blíže vysvětlit. Po asi hodině spánku nás přišel vzbudit jeho poskok a sdělil nám, že měl Šaman vidění, a že nám to musí také říct. Tak jsme vylezli z vyhřátých spacáků, oblékli si pláštěnky a vydali se za ním. Tam jsme chvíli pokecali, seznámili jsme se s náčelníky kmenů, kteří si nás rozebrali a vydali jsme se zase spát.
Ale teď už zase zpátky. Ráno jsme se za zvuků kytary vypotáceli před svá týpí a s radostí začali nový den raníčkovou hrou. Pak následovala snídaně a první ranní nástup, na kterém jsme se dozvěděli co nás čeká a nemine. No a první z oněch aktivit byl turnájek v Ringu. Když jsme dohráli a snědli svačinu, plni sil a očekávání jsme se vydali do lesů sbírat suroviny na náš první táborový oheň. Následoval zasloužený oběd a polední klid, který jsme my, jakožto služba, využili k mytí nádobí.
Odpolední program se skládal z přípravy již zmiňovaného slavnostního ohně. V mezičase jsme se tak nějak postupně nasvačili a hned se zase vrátili k práci. Pak zbyl čas ještě na nějaký ten výukový bloček věnovaný mapám, po kterém následovala večeře a večerní nástup. Po něm jsme se začali připravovat na oheň, u kterého jsme strávili zbytek večera, a po kterém jsme, plni zážitků, šli spinkat.

4.7. Máťa
Ráno jsme se díky opožděné večerce probudili o půl hodiny později, tj. v 8:30. Po ranním běhu k závoře a zpět následovala snídaně, k níž byl rohlík s máslem a salámem. Po chvíli se uskutečnil ranní nástup, tentokrát za přítomnosti šamana, jenž nám mimo jiné sdělil, že budeme zápasit se vzduchem. Následně jsme se vydali na horní ohniště, kde dostala každá skupinka za úkol nafouknout si libovolné množství balónků a po vyznačené trase s nimi dojít zpět do tábora s co nejmenšími ztrátami. Výsledky byly mimořádně úspěšné, jelikož žádné skupince nepraskl jediný balónek. Po svačině jsme plnili různé úkoly na šesti stanovištích, např. hod hřebíkem na balónek, sfouknutí svíček pomocí brčka, apod. Poté už byl čas na oběd. Odpolední program se sestával zě tří bločků, kde jsme se něco naučili o ohni, o jeho rozdělávání a o stavbě ohniště; dále o bylinkách, jejich vlastnostech a využití a nakonec i něco o indiánech a jejich zvyklostech. Mezi jednotlivými bločky bylo třeba doplnit zásoby dřeva v kuchyni. K večeři tentokrát byla čočková polévka. Večer jsme se ještě všichni vykoupali v teplé vodě a poté už konečně zalehli do spacáků.

5.7. Vojta
4. den jsme začali krásným budíčkem v podobě hry na kytaru. Když jsme se všichni vyhrabali ze svých spacáků, tak následovala úmorná raníčková hra. Po hře byla moc dobrá snídaně v podobě krupicové kaše s čajem. Když jsme všichni dojedli, následovala etapová hra „Země“, ve které bylo za úkol přinést 3 druhy hlíny a uložit je na památné místo náčelnických předků.
Jako další jídlo nás čekala svačina v průběhu nošení hlíny a po skončení hry byl oběd – těstoviny se sýrovou omáčkou. Odpoledne nás čekala 2. část etapy „Země“ a postavení památného místa.
Poté ve zbytku odpoledně jsme si ještě zaházeli lakros, který byl i večerním programem pro ty, jenž měli dostatek dřeva do týpí. Večeří zakončený jídelníček – sojové číně s rýží a odehraným lakrosem už končil i náš den, po kterém zbývalo už jen přežít noční hlídky.

6.7. Kačka
Jako obvykle jsme vstali a šli jsme na snídani. Když jsme snídali, tak nás vyrušilo šamanovo bubnování. Šaman nám řekl, že daleko na severu probíhá bitva s nepřátelskými kmeny. Proto jsme hned po snídani posbírali batůžky a připravili jsme se na výlet. Byla to dlouhá cesta a bylo mi celou cestu špatně, ale vydržela jsem to a pak už mi bylo lépe. V cíli nás nečekala žádná bitva, ale střelnice. Nejprve se šlo střílet ze vzduchovky a malorážky, potom jsem chvíli čekala a následně jsem si zkusila i pistoli. Během čekání jsem si dala chleba a kofolu. Když všichni dostříleli, Činčila nás odvezl zpět do tábora autem, ale někteří vyrazili zpět pěšky. Když jsme dorazili do tábora, měli jsme chvilku volna a pak už čekala večeře – smaženky. Po večeři jsme měli nástup a po něm jsme si šli vyčistit zuby a spát.

7.7. Melissa
Dopoledne jsme barvili šátky hnědou barvou. Také jsme lovili bizony. Odpoledne nám ukradli indiáni totem. Museli jsme ho najít, získat a donést zpět do tábora. Pak jsme šli pro dřevo do kuchyně, které starší kluci donesli k táboru. V noci jsme hráli noční hru s přenášením svítivých kamenů a vybíjením se baterkami.

8.7. Anča
Jako obvykle jsme vstali, zahráli raníčkovou hru, zahupali jsme si do Pohorky a co je nejdůležitější – nasnídali jsme se. Poté jsme byli svoláni, jako vždy, bubnem na nástup. Na nástupu byly ohlášeny věci přesně dle obvyklého pořadí – program, žižkovka, jídelníček, ztráty a nálezy a ten zbytek.
Dopolední program byl etapa „Oheň“. Zkrátka a dobře náčelníci zapálili oheň u dolního ohniště a my jsme ho měli udržovat 24 hodin. Nanosili jsme si tedy dřevo a začali jsme se starat o náš oheň.
U ohně jsme začali barevně zdobit náš totem, který jsme si vybojovali předchozí den. Svačina i oběd byly klasické – velmi dobré.
Odpolední program byl zbytek etapy ohně. Dostali jsme velké a tlusté poleno a pouze z něj jsme měli rozdělat oheň a uvařit vodu. Oheň bylo nutné rozdělat pomocí uhlíků z našeho udržovaného ohně u dolního ohniště.
Po svačině jsme se vydali na dobývání území. Hra spočívala v tom, že 4 skupinky – Utové, Irokézové, Komančové a vedoucí měli své vlastní balónkové hnízdo, ze kterého si navzájem brali balónky.
Po večeři jsme si dali balónkovou bitvu. Po řádném usušení jsme šli spát.

9.7. Kika
Ráno nás budíček probudil a následovala raníčková hra. Museli jsme recitovat básničky. K snídani jsme měli vločkovou kaši. Dopoledne jsme šli na dřevo na buřtový oheň. K obědu jsme jedli hrachovou polévku s uzeným masem. O poledňáku se válelo v oáze klidu a konala se morseovka, jako každý den. Odpoledne byl závod, který zároveň vyzkoušel naše dovednosti. Na cestě bylo 8 stanovišť. 1. mapování; 2. hod oštěpem; 3. rozpoznávání květin; 4. zapálení ohně na 3 sirky; 5. zatloukání hřebíku na co nejméně úderů; 6. trefování tenisáky do stromu pomocí lakrosky; 7. střebba vzduchovkou; 8. řezání polena u kozy. K svačině byl jogurt s rohlíkem. Po nástupu se zahajoval buřtový oheň. K věčeři jsme měli špekáčky s chlebem, vegetariáni opékali tofu. U ohně se hrálo na kytaru a zpívalo se. Poté už nezbývalo, než rozdělat oheň v týpí a jít spát.

10.7. Mautin
Dnes je neděle, čas klidu a odpočinku. Dokonce jsme si přispali do půl deváté. Ke snídani jsme si pochutnali na Mrakově rybičkové pomazánce. Poté jsme uskutečnili ranní proceduru – čištění zubů, obličeje atd. Před dopolednem jsme se sešli na ranní nástup. Dopoledne nás čekala olympiáda – každý vedoucí měl své sportovní stanoviště. V průběhu Mrak uvařil Buřtguláš k obídku, po něm následoval zasloužený polední klid. Celý den bylo hrozně teplo, a tak se polední klid protáhnul a nějaký čas jsme skončili na koupáku při stavění přehrady. Jelikož jsme na táboře už nějaký čas, trávili jsme odpolednem spíše odpočinkem. Mrak začal dělat batiku, ostatní dělali rukodělky, dřevo nebo uklízeli v týpí. Opustila nás Kačka a nahradil ji Mirek. K večeři jsme si dali těstovinový salát a při jeho konzumaci jsme v klidu na louce užívali atmosféru prázdninového večera. A večer? Tím, že v sobotu Mia a Lukáš postavili novou initipi a Činčila celé odpoledne nahříval kameny, mohla naše sauna proběhnout. Všichni účastníci byli spokojeni, pro některé šlo o první zkušenost, a tak bylo evidentní, že se jim tato činnost zamlouvá. Po sauně se v klidu všichni odebrali do svých spacáků.

12.7. Lenka
Tento den jsme měli službu my – Komančové. Dopoledne jsme svedli boj o území. K obědu byly smetanové brambory s masem. Odpoledne začalo pršet. Pak byly rukodělky.

Přidat odkaz na článek:
Linkuj.cz Jagg Bookmarky Vybrali.sme Topclanky Mediablog Googledigg Del.icio.us

 

Podporují nás

Banner
Banner
Banner
Banner

Děkujeme dárcům a partnerům

Banner
Banner
Banner
Banner
Banner